Co to znaczy być dobrym w łóżku?

Co to znaczy być dobrym w łóżku?

Potocznie zdrowie seksualne kojarzy nam się nam przede wszystkim ze sferą cielesną- regularnym odwiedzaniem ginekologa, brakiem infekcji przenoszonych drogą płciową czy też prawidłowym funkcjonowaniem naszych narządów („mam wzwód-jestem zdrowy”; „nic mnie nie boli w trakcie-jestem zdrowy/zdrowa”).

Czym jest zdrowie seksualne?

Zdrowie seksualne jest jednak dużo szerszym pojęciem obejmującym także nasze funkcjonowanie na poziomie emocjonalnym, psychologicznym. Czytając przeróżne artykuły, oglądając filmy czy też w rozmowach z innymi, możemy natknąć się na sformułowanie-„jest dobry/dobra w łóżku”. Pozornie niewinne wyrażenie, ale jednak uruchamia szereg skojarzeń. Co to znaczy, że ktoś jest dobry w łóżku? Posiadł tajemne techniki doprowadzania ludzi do orgazmu? Ma szerokie doświadczenie? Specjalistyczną wiedzę dotyczącą anatomii? Po czym można poznać, że jest się, bądź nie jest się dobrym w łóżku”? W pierwszej kolejności należy odrzucić myślenie o jakości seksu tylko w kontekście techniki, bądź tężyzny fizycznej. Tak zwany „dobry seks”, a więc seks, który sprawia nam satysfakcję zależy od wielu psychologicznych aspektów naszego funkcjonowania. Może być papierkiem lakmusowym naszego związku/relacji. To, w jaki sposób czujemy się w seksie, może odzwierciedlać to, jak się czujemy z drugim człowiekiem. Czy umiemy komunikować partnerowi/partnerce swoje potrzeby? Czy czujemy bezpieczeństwo i zaufanie? Czy czujemy się do czegoś przymuszani? Czy odpowiada nam to, w jaki sposób dzielimy z drugą osobą codzienność? Może mamy o coś niewyrażony żal, złość? Czy druga osoba jest dla nas atrakcyjna?

Seks a relacje partnerów w związku

Seks pokazuje również, jaką relację mamy sami ze sobą. Czy akceptujemy nasze ciało? Czy potrafimy czerpać z niego przyjemność? Czy akceptujemy siebie jako człowieka? Czy dostrzegamy swoje wady, zalety? Czy dobrze czujemy się w swojej płci? Czy potrafimy stawiać innym osobom granice? Czy potrafimy być asertywni wobec siebie i wobec innych? Trudność w czerpaniu przyjemności z seksu może mieć też związek z tym, co się dzieje w naszym życiu „poza łóżkiem”. W jaki sposób radzimy sobie ze stresem? Czy często doświadczamy lęku? Czy w ostatnim czasie przeżyliśmy stratę lub inną sytuację, która generuje nieprzyjemne emocje? W jaki sposób radzimy sobie z kryzysami, konfliktami? Można zatem przyjąć, że „bycie dobrym w łóżku” to synonim zdrowia seksualnego. Jeśli seks sprawia nam przyjemność i satysfakcję, zacieśnia naszą relację z drugą osobą, jest dobrowolny i odbywa się za obopólną zgodą, a także jest zgodny z naszymi potrzebami w tym zakresie-śmiało możemy uznać naszą seksualność za zdrową. Czasem zdarza się, że osoba może doświadczać wątpliwości dotyczących realizacji swoich potrzeb seksualnych, tożsamości seksualnej lub też zwyczajnie chce podnieść jakość swojego życia seksualnego. Warto wtedy skorzystać z wizyty u specjalisty. Wiele wątpliwość rodzi się z powodu niewiedzy lub też stereotypowego przekazu społecznego. Warto dbać o swoje zdrowie seksualne, ponieważ jest ono ważnym elementem tego, kim jesteśmy. Paula Chmielewska Psycholożka, psychoterapeuta Życie seksualne