Wiele osób zastanawia się z jakim problemem można się zgłosić się do osoby specjalizującej się w psychoterapii seksuologicznej?

Jako psychoterapeutka- seksuolożka zapraszam do konsultacji, wszystkie osoby cierpiące na nieorganiczne dysfunkcje seksualne.

Nieorganiczne, czyli wynikające z czynników emocjonalnych i psychicznych.

Sexuolog Wola, Bemowo -Dysfunkcje seksualne:

Mogą one powodować przedwczesny lub zbyt wczesny wytrysk, ból podczas penetracji czy niemożność odbycia seksu z penetracją.

Albo trudności z osiągnięciem wzwodu i z utrzymaniem go, czy niechęć na myśl o seksie, zanik potrzeb seksualnych. Oczywiście – co ważne – kłopot zaczyna się wtedy, gdy coś z tej listy wywołuje niepokój albo lęk czy cierpienie.

Relacje, związki, seks… „uzależnienia”:

Taka wizyta to dobry pomysł również w przypadku trudności z nawiązywaniem czy utrzymywaniem relacji. Niechęci do własnego ciała, brakiem seksu pomimo bycia w związku ,a nie bycia osobą aseksualną. Nadmiernego czy kompulsywnego seksu lub używania w taki sposób pornografii, masturbacji albo relacji.

Co to znaczy „nadmierny” w tym wypadku? Taki, który niepokoi, pochłania czas i myśli, uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, powoduje cierpienie lub smutek.

Gabinet psychoterapeutyczno-seksuologiczny to również bezpieczne miejsce dla osób, które szukają pomocy w związku z podejrzewaną u siebie parafilią. Czyli takimi zachowaniami seksualnymi, które mają miejsce wyłącznie w kontakcie z nietypowym albo nielegalnym bodźcem.

Nielegalny bodziec wiąże się z brakiem zgody drugiej osoby/ innych osób, dotyczy dzieci lub obiektów nieożywionych.

Rozwój psychoseksualny, tożsamość seksualna i płciowa:

Pomocy u seksuologa można również szukać w kwestiach związanych z masturbacją dziecięcą, orientacjami psychoseksualnymi, identyfikacją płciową, czyli np. transpłciowością, związkami, zachowaniami seksualnymi, rozwojem psychoseksualnym.

Samo spotkanie nie musi polegać wyłącznie na terapii. Czasem może to być kwestia psychoedukacji i potrzeba poszerzenia wiedzy. W tym zresztą wesprze Was też osoba specjalizująca się w psychologii i seksuologii.

Wszystkie obawy czy trudności związane z seksualnością czy seksem mogą być tematem spotkania w takim gabinecie. Ważne, żeby pamiętać, że osoba, do której przyjdziecie powinna być „przezroczysta”, jeśli chodzi o światopogląd. Oczywiście każdy z nas ma poglądy, ale gabinet nie jest miejscem, w którym ktoś może Wam narzucać swoje przekonania czy o nich opowiadać. Jeśli dyskutuje z Waszymi poglądami na seks, twierdzi, że np. macie go za dużo albo że – z drugiej strony – nie powinniście czekać z seksem do ślubu, to znak, że trzeba poszukać innej osoby.

Sexuolog Bemowo, Wola -Kiedy szukać pomocy?

W sytuacji gdy człowiek czuje, że „coś jest nie tak”, ale nie ma motywacji i chęci, żeby poddać się terapii, to nie powinien tego robić. Ktoś może namawiać, przekonywać, ale bez autentycznej wewnętrznej potrzeby pacjenta nie uda się rzeczywiście i skutecznie zająć trudnościami.

Psychoterapia to głównie praca osoby odwiedzającej gabinet. A zatem nie da się jej wykonać inaczej niż przez zaglądanie w siebie i/ lub wykonywanie zadań. To drugie w zależności od nurtu.

Oczywiście w przypadku jakichkolwiek trudności zawsze warto spróbować i sprawdzić, czy taka chęć się nie pojawi. Być może osoba w potrzebie kiedyś się zdecyduje, a być może nigdy. Choć rzecz jasna może się też zdarzyć, że podjęcie terapii będzie niezbędne z powodu wyroku sądu, ale to już temat na inny tekst.

Decyzja o udaniu się na wizytę seksuologiczną, czy w ogóle psychoterapeutyczną może być trudna z bardzo wielu powodów. Warto wiedzieć, że specjalista/ specjalistka są po to, aby wspierać i pomagać, a nie oceniać. I to bez względu na rodzaj trudności w obszarze seksualności.

Tekst przygotowała Małgorzata Iwanek 

Psycholog, psychoterapeuta w KuLepszemu

Małgorzata-Iwanek

Co dalej?

Jeśli nadal się zastanawiasz to zadzwoń do nas. Posłuchamy, poradzimy i doradzimy kto z naszych terapeutów może pomóc. Telefon: 570969107.

A jeśli już się zdecydowałeś to co dalej:

  1. Jeśli wiesz z czym się mierzysz to przeczytaj informacje o naszych terapeutach. Każdy z nich to doświadczony i wykształcony psycholog, fachowiec ale ich specjalizacje trochę się różnią. Profile dostępne są tutaj.
    Masz wątpliwości – zadzwoń do nas 570969107. Wybrałeś do kogo chcesz przyjść – przejdź do punktu nr 2.

  2. Wejdź do systemu rezerwacji i wyszukaj godzinę która najbardziej Ci odpowiada i … zarezerwuj. Wybierz czy chcesz przyjść do naszej poradni czy też czujesz się komfortowo w terapii zdalnej (skuteczność terapii zdalnej)

  3. Podaj swoje dane: imię, nazwisko, email i numer telefonu – wyślemy Ci potwierdzenie rezerwacji, przypomnienie o wizycie oraz kod do ewentualnego odwołania wizyty.

  4. Pierwsza wizyta – jest przeważnie najtrudniejsza – ale to ważny krok, który robisz dla siebie. Po prostu przyjdź, bądź sobą, otwórz się i … pozwól sobie pomóc.
Zakładamy, że jest jakiś powód dla którego tutaj zajrzałeś…
Dużo osób zastanawia się czy warto pójść na psychoterapię.
Zobacz co możesz zrobić:

Oto lista naszych psychoterapeutów zajmujących się obszarem seksualności.
Sprawdź dostępność Klikając przycisk Umów wizytę lub zadzwoń do nas pod numer 570 969 107.

Małgorzata Iwanek


Seksuolożka, psychoterapeutka

Małgorzata Iwanek


Seksuolożka, psychoterapeutka