Dysfunkcje seksualne powodem psychoterapii seksuologicznej
Wiele osób zastanawia się z jakim problemem można się zgłosić się do osoby specjalizującej się w psychoterapii seksuologicznej?
Jako psychoterapeutka – seksuolożka zapraszam do konsultacji, wszystkie osoby cierpiące na nieorganiczne dysfunkcje seksualne.
Nieorganiczne, czyli wynikające z czynników emocjonalnych i psychicznych.
Mogą one powodować przedwczesny lub zbyt wczesny wytrysk, ból podczas penetracji czy niemożność odbycia seksu z penetracją.
Albo trudności z osiągnięciem wzwodu i z utrzymaniem go, czy niechęć na myśl o seksie, zanik potrzeb seksualnych. Oczywiście – co ważne – kłopot zaczyna się wtedy, gdy coś z tej listy wywołuje niepokój albo lęk czy cierpienie.
Relacje, związki, seks i uzależnienia czyli powody do umówienia wizyty u lekarza
Taka wizyta to dobry pomysł również w przypadku trudności z nawiązywaniem czy utrzymywaniem relacji. Niechęci do własnego ciała, brakiem seksu pomimo bycia w związku ,a nie bycia osobą aseksualną. Nadmiernego czy kompulsywnego seksu lub używania w taki sposób pornografii, masturbacji albo relacji.
Co to znaczy „nadmierny” w tym wypadku? Taki, który niepokoi, pochłania czas i myśli, uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, powoduje cierpienie lub smutek.
Gabinet psychoterapeutyczno-seksuologiczny to również bezpieczne miejsce dla osób, które szukają pomocy w związku z podejrzewaną u siebie parafilią. Czyli takimi zachowaniami seksualnymi, które mają miejsce wyłącznie w kontakcie z nietypowym albo nielegalnym bodźcem.
Nielegalny bodziec wiąże się z brakiem zgody drugiej osoby/ innych osób, dotyczy dzieci lub obiektów nieożywionych.
Rozwój psychoseksualny, tożsamość seksualna i płciowa
Pomocy u seksuologa można również szukać w kwestiach związanych z masturbacją dziecięcą, orientacjami psychoseksualnymi, identyfikacją płciową, czyli np. transpłciowością, związkami, zachowaniami seksualnymi, rozwojem psychoseksualnym.
Samo spotkanie nie musi polegać wyłącznie na terapii. Czasem może to być kwestia psychoedukacji i potrzeba poszerzenia wiedzy. W tym zresztą wesprze Was też osoba specjalizująca się w psychologii i seksuologii.
Wszystkie obawy czy trudności związane z seksualnością czy seksem mogą być tematem spotkania w takim gabinecie. Ważne, żeby pamiętać, że osoba, do której przyjdziecie powinna być „przezroczysta”, jeśli chodzi o światopogląd. Oczywiście każdy z nas ma poglądy, ale gabinet nie jest miejscem, w którym ktoś może Wam narzucać swoje przekonania czy o nich opowiadać. Jeśli dyskutuje z Waszymi poglądami na seks, twierdzi, że np. macie go za dużo albo że – z drugiej strony – nie powinniście czekać z seksem do ślubu, to znak, że trzeba poszukać innej osoby.
Kiedy szukać pomocy seksuologa?
W sytuacji gdy człowiek czuje, że „coś jest nie tak”, ale nie ma motywacji i chęci, żeby poddać się terapii, to nie powinien tego robić. Ktoś może namawiać, przekonywać, ale bez autentycznej wewnętrznej potrzeby pacjenta nie uda się rzeczywiście i skutecznie zająć trudnościami.
Psychoterapia to głównie praca osoby odwiedzającej gabinet. A zatem nie da się jej wykonać inaczej niż przez zaglądanie w siebie i/ lub wykonywanie zadań. To drugie w zależności od nurtu.
Oczywiście w przypadku jakichkolwiek trudności zawsze warto spróbować i sprawdzić, czy taka chęć się nie pojawi. Być może osoba w potrzebie kiedyś się zdecyduje, a być może nigdy. Choć rzecz jasna może się też zdarzyć, że podjęcie terapii będzie niezbędne z powodu wyroku sądu, ale to już temat na inny tekst.
Umów się ze specjalistą
Decyzja o udaniu się na wizytę seksuologiczną, czy w ogóle psychoterapeutyczną może być trudna z bardzo wielu powodów. Warto wiedzieć, że specjalista/ specjalistka są po to, aby wspierać i pomagać, a nie oceniać. I to bez względu na rodzaj trudności w obszarze seksualności.
Jeśli ktoś rozważa terapię seksuologiczną i czuje, że potrzebuje wsparcia, rozeznania się w tym, co i w ogóle jak przeżywa, powinien rozważyć skorzystanie z pomocy dobrego specjalisty.