Depresjo! Czy to ty?

Depresjo! Czy to ty?

Czy gdy widzisz twarz znanej sportsmenki w okienku telewizora, która mówi, że zmaga się z depresją to czy wiesz co ma na myśli? Bo jakim cudem depresję ma ktoś, kto zdobywa złote medale, jest sławny i generalnie wygląda na człowieka sukcesu.

Pytania, które pomagają dostrzec depresje

Zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu odpowiedz sobie na pytania:

Jak myślisz:

Czy jesteś w stanie poznać, że ktoś ma depresję?

Jakie mogą być objawy depresji?

Czy znam kogoś kto – według Ciebie – ma depresję?

Pomyśl, jak chciałabyś lub jak możesz tej osobie pomóc?

Już?

Fakty o depresji

Depresja jest na czwartym miejscu w kwalifikacji WHO jako jedna z najistotniejszych problemów zdrowotnych z jakimi borykają się współcześnie żyjący ludzie. Jest chorobą bardzo demokratyczną: dotyka zarówno dzieci jak i nastolatków, osoby dorosłe i starsze. Nie wybiera płci, nie zagląda do portfela, nie patrzy na kolor skóry. Może dotknąć każdego z nas ale każdy z nas – przy odpowiednim wsparciu- poradzi sobie z nią inaczej.

Czym jest? Na zaburzenie depresyjne wg Międzynarodowej Kwalifikacji Chorób ICD 10 składają się :

  • obniżony nastrój utrzymujący się przez większą część dnia,
  • poczucie smutku i przygnębienia;
  • anhedonia czyli utrata zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność;
  • osłabienie energii lub bierność.

Objawy współwystępujące depresji

Bardzo istotne są również objawy współwystępujące, które to najczęściej powodują, że osoba nimi umęczona wreszcie zgłasza się po pomoc do specjalisty. Objawami tymi mogą być:

  • problemy ze snem,
  • problemy z koncentracją i/lub pamięcią,
  • nieokreślone poczucie winy czy utrata wiary w siebie,
  • zmiany łaknienia- częściej zmniejszenie apetytu niż zwiększenie,

Depresja jest chorobą zarówno ciała jak i duszy. Osoba chora wymaga wielowymiarowego postrzegania z uwagi na liczne współistniejące objawy, również somatyczne (fizykalne).

Jak pomóc osobie z depresją?

Najgorsze co może od nas usłyszeć osoba chora na depresję to: dasz radę; weź się w garść; będzie dobrze; jak byś chciał to byś mógł…itp. Te „slogany” nie tylko nie pomogą ale spowodują, że osoba chora będzie czuła się jeszcze gorzej. Postawimy przed nią zadanie, z któremu nie jest w stanie sprostać.

W zamian okaż zrozumienie dla jej stanu i emocji, podkreśl gotowość do udzielenia jej pomocy, motywuj do podjęcia leczenia (farmakologicznego i psychoterapii). Po prostu bądź.

Dlaczego nie wolno lekceważyć depresji?

Pamiętaj depresja to bardzo poważna choroba niekiedy nawet śmiertelna – osoby nią dotknięte, bez odpowiedniego wsparcia specjalistów nie są w stanie znieść swojego stanu i zdarza się, że podejmują próby samobójcze.

Depresji nie widać, nie jest namacalna jak złamana noga ale boli równie mocno. Nasza uważność i troska o drugą osobę wielu chorym może pomóc znów cieszyć się życiem, a czasem nawet je uratować.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź naszą ofertę!