Jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów jesteśmy tu dla Ciebie
Nasz zespół oferuje pomoc psychoterapeutyczną w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Ta forma pomocy jest uznanym sposobem niesienia pomocy psychologicznej.
Oferta pomocy
To co wyróżnia nasz zespół to uczciwość i szczerość,
która zapewnia wysoką skuteczność naszych usług.
Psychologia par Warszawa
Umiejętność radzenia sobie z zaistniałymi problemami – a nie ich unikanie – stanowi o sile związku.
Partnerzy doświadczają kolejnych zmian w łączącej ich relacji bowiem związek podlega pewnemu cyklowi rozwoju – można powiedzieć – że dojrzewa razem z parą. Problemy między partnerami mogą pojawić się na każdym etapie jego trwania, niezależnie od tego jak bardzo będziemy starali się ich uniknąć.
Partnerzy często próbują samodzielnie uporać się z zaistniałymi trudnościami. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ emocje, które nimi wówczas rządzą – zazdrość, złość, poczucie krzywdy – mogą przesłaniać im obiektywny ogląd sytuacji, tym samym zamiast zmierzać do wyjścia z kryzysu, jeszcze bardziej się w niego wikłają.
Terapia psychologiczna par co to jest?
Terapia par to spotkania pary z psychoterapeutą w celu pacy nad problemami w relacji partnerskiej lub związku małżeńskim.
Decyzja o podjęciu terapii często zbyt długo jest odwlekana przez osoby w związku.
Para czeka do momentu kiedy nie jest już w stanie ze sobą normalnie funkcjonować i rozmawiać.
Zaczyna żyć nie razem, a „obok” siebie. Partnerzy są sfrustrowani. W związku brakuje czułości, ciepła i troskliwości, a każda rozmowa kończy się awanturą.
Bliscy sobie ludzie nie są w stanie zrozumieć swoich zachowań i reakcji. Ich relacja może wydawać się być „nierówna”, a jedna ze stron może czuć się wykorzystywana – jakby wszystkie obowiązki spoczywały tylko na jej głowie. A przecież liczy się przede wszystkim człowiek, z którym budujemy nasze życie. To dla niego warto podjąć wysiłek naprawienia wspólnych relacji.
Dobrym pomysłem jest wtedy udać do psychoterapeuty po pomoc. Jest on w stanie rozpoznać i zdefiniować źródło problemu, przyjrzeć się wzajemnym oczekiwaniom partnerów, pokierować ich relacją tak, aby mogli wspólnie naprawić to co przestało działać.
O spotkaniu z terapeutą powinny pomyśleć osoby, które mają wątpliwości co do dalszego wspólnego życia, problem z komunikacją, wzajemnym zaufaniem lub zazdrością. Te, które mają niedopasowane potrzeby, rozbieżne oczekiwania, nie czują się szczęśliwe, doznały zdrady, odczuwają lęk lub w ich związku pojawiła się przemoc i agresja.
Terapia poznawczo-behawioralna, którą stosujemy w Poradni KuLepszemu opiera się na przekonaniu, że partnerzy wywierają na siebie stały i wzajemny wpływ. Dlatego tak ważne jest, aby umieli komunikować się ze sobą i oddziaływać na siebie w taki sposób aby dawało im to obopólną satysfakcję.
Psychoterapia dla par jak wygląda?
Spotkania pary z psychologiem – terapeutą odbywają się co tydzień i trwają 90 minut.
Ilość spotkań uzależniona jest od problemu z jakim zgłasza się para oraz celu, nad którym chce pracować.
W czasie sesji partnerzy uczą się rozmawiać ze sobą w efektywny sposób oraz wyrażać i rozumieć swoje potrzeby. Mogą w komfortowej, przyjaznej atmosferze gabinetu przyjrzeć się przeszłości i postarać się znaleźć przyczyny obecnego stanu w jakim się znajdują.
Psychoterapeuta może zaproponować odpowiednie techniki i ćwiczenia przydatne do samodzielnej pracy nad związkiem. Będzie prosił, aby para wykonywała je między sesjami oraz starała się je stosować w czasie wspólnych spotkań w gabinecie. Ważne jest, aby obydwoje partnerzy pamiętali, że o skuteczności terapii decyduje ich wspólne zaangażowanie w pracę nad związkiem. Psychoterapeuta z pewnością będzie nakłaniał partnerów do otwartego mówienia o swoich uczuciach, ponieważ takie działanie wpływa na szybkość postępów pary w terapii.
Praca z psychoterapeutą w ramach terapii poznawczo-behawioralnej par jest w stanie poprawić komunikację w związku i zmienić jego sposób funkcjonowania z korzyścią dla obojga partnerów.
Terapia par jest pomocna w przypadku, gdy osoby w związku:
- chcą dowiedzieć się jak ze sobą rozmawiać aby słuchać i być słuchanym
- nauczyć się wyrażać swoje emocje i potrzeby
- pragną pogłębić swoją relację
- pragną wspólnie poradzić sobie z zaistniałymi problemami
- chcą poradzić sobie z narastającymi konfliktami i kłótniami
- pragną na nowo odzyskać do siebie zaufanie