Pomoc psychoterapeutyczna, dlaczego warto z niej skorzystać?
Sesja psychoterapii kobieta sofa

Pomoc psychoterapeutyczna, dlaczego warto z niej skorzystać?

Jak to dobrze, że w życiu nie musimy radzić sobie ze wszystkim sami. Są przeróżni specjaliści do których możemy się udać. Potrzebujesz świetnego tortu na jubileusz idziesz do dobrej cukierni, zepsuło Ci się auto idziesz do mechanika, potrzebujesz zrobić remont łazienki szukasz osoby która się na tym zna, boli Cię ząb, przydałby się dentysta, boli Cię noga idziesz do ortopedy. To ogromnie pomocne. Nie trzeba znać się na wszystkim. A załatwiam swój „problem” albo „potrzebę”. Jak to jest z tą psychoterapią…? Kiedy? Do kogo? Czy warto? Jak? A może jednak tabletki? I w końcu czy się dogadacie, porozumiecie, polubicie ? No to po kolei…

Kiedy skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Kiedy odczuwasz istotne cierpienie psychicznie, które utrudnia Ci codzienne życie od dłuższego czasu.

Są za to odpowiedzialne pewne sposoby myślenia, czucia, postrzegania lub zachowania i relacji z innymi ludźmi. I chociaż wydaje się to mniej namacalne niż ból fizyczny wszyscy doskonale wiemy kiedy jest nam po prostu bardzo źle.

Najczęściej na początku próbujemy radzić sobie sami. Wdrażamy w życie różne sposoby na poradzenie sobie z trudnościami i jesteśmy bardziej lub mniej skuteczni.

Nie zawsze jednak udaje się wyjść na tzw. prostą i może się to przydarzyć absolutnie każdemu. Kiedy ów kłopot trwa długo może przerodzić się w tzw. zaburzenie. Czyli istotną trudność o określonych objawach, która w wyraźny sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie w sferze rodzinnej, zawodowej, społecznej. Nie musisz znać konkretnych diagnoz, choć na pewno słyszałeś o depresji, lęku, anoreksji, uzależnieniu itp… Możesz opowiedzieć swój problem własnymi słowami a specjalista pomoże Ci zrozumieć z czym masz do czynienia i jak można sobie z tym poradzić.

Czy to nie jest dobra wiadomość że jest ktoś kto potrafi Ci pomóc rozwiązać Twój problem?

Do kogo zgłosić się o pomoc?

Psychoterapeuta to nie twój przyjaciel, chociaż z pewnością bardzo Ci kibicuje, możesz liczyć na życzliwość i obdarzyć go zaufaniem. Wsparcie tak ale nie tylko? Psychoterapeuta to osoba która ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Posiada odpowiednią wiedzę. Opiera swoje działania i metody pracy na psychologicznych mechanizmach funkcjonowania człowieka zbadanych naukowo.

Istnieją róże szkoły psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda zweryfikowana empirycznie tzn. że udowodniono poprzez badania jej skuteczność. Psychoterapeuta powinien posiadać dyplom swojej szkoły (oraz certyfikat odpowiedniego dla danego nurtu stowarzyszenia) i poddawać się superwizji tzn. stale poddawać pewnej weryfikacji swoją pracę jako psychoterapeuty.

 

Jak wygląda praca psychoterapeuty?

Jak pracuje psychoterapeuta? Musi najpierw zrozumieć Twój problem. Możesz zatem spodziewać się wielu pytań. Psychoterapeuta potrzebuje twojej współpracy. Bez Twojego udziału i zaangażowania pomoc nie jest możliwa.

Obowiązuje go tajemnica zawodowa więc nie musisz się obawiać powierzania naprawdę trudnych czy wstydliwych dla Ciebie sytuacji. Zostanie to między Wami. Nie musisz też bać się oceny.

Wspólnie z terapeutą określicie cel pracy. Nikt na siłę nie będzie Cię ciągnął w żadną stronę. Twoje życie to nie widzimisię terapeuty. Uszanuje twoje wartości, przekonania, potrzeby, ale też pokaże Ci czasami konsekwencje twoich decyzji. To Ty zdecydujesz, w którym pójdziesz kierunku.

Czy zawsze na sesji będziesz uśmiechnięty? Nie. Czasem dotykanie bolesnych miejsc wywołuje silne emocje, ale przecież chodzi o to żeby nauczyć się z nimi radzić, a terapeuta Ci w tym pomoże.

Czy leki pomagają w psychoterapii?

Farmakologia jest pomocna. Jak byłoby trudno gdyby nie można było uśmierzać bólu. Przypominam sobie o tym zawsze kiedy coś mnie boli. Dzięki medycynie możemy leczyć lub przynosić ulgę w różnych chorobach somatycznych.

Jak psychoterapia łączy się farmakoterapią?

Są leki które również zaleca się jako pomocne, czasami konieczne w uzyskaniu poprawy w dobrostanie psychicznym. Mózg produkuje różne substancje – w tym neuroprzekaźniki. Zauważono że kiedy jest ich za mało lub za dużo odzwierciedla się to w odczuciach psychicznych. Farmakoterapia reguluje ten stan. Natomiast tabletka nie rozwiązuje wszystkich trudności, a psychoterapia wyposaża pacjentka/klienta w umiejętności radzenia sobie. W niektórych przypadkach warto połączyć obie metody leczenia.

Jak wyglądają spotkania z terapeutą?

Czyli o relacji terapeutycznej. To istotny czynnik przyczyniający się do postępów w terapii. Oczywiście wszyscy mamy jakieś osobowości. Może okazać się że osoba terapeuty z jakiegoś indywidualnego powodu Ci nie odpowiada. Zadaniem terapeuty jest jednak stworzenie absolutnie bezpiecznej przestrzeni z dużą dozą akceptacji. Doświadczenie takiej przestrzeni jest często bardzo przyjemne.

Uwaga terapeuty jest skierowana na Ciebie, Twoje wypowiedzi są uważniane, Twoje starania doceniane. Psychoterapeucie naprawdę zależy na Twoim sukcesie i wspólnie z Tobą będzie się starał znaleźć najlepszą drogę do tego, biorąc pod uwagę Twoje możliwości, indywidualne trudności ale i zasoby, a przede wszystkim wiedzę o mechanizmach podtrzymywania zaburzeń. Nie chodzi o to że terapeuta zgodzi się z każdym Twoim poglądem, bądź powie to co chciałbyś usłyszeć, żebyś zawsze poczuł się zadowolony. Chodzi o określoną życzliwą postawę i zaangażowanie w pomoc w rozwiązywaniu Twojego problemu opartą na wiedzy zgodnej z psychologicznymi mechanizmami funkcjonowania człowieka.

Psycholożka, psychoterapeutka

Poradni KuLepszemu

Anna Wioska